پوشاک و مد

تاریخچه لباس مشکی و دلایل پوشیدن آن

در زمان رومی‌ها، لباس مشکی در ابتدا با عزاداری مرتبط بود. چرا که خانواده سلطنتی در مراسم‌های عزادارای لباس سیاه می‌پوشیدند. به مرور زمان این رسم به عزاداری‌های خانوادگی رسید و به همه دنیا راه پیدا کرد. مشارکت و اتحاد بین مردم در پوشیدن لباس مشکی طبیعی بود، چرا که همه مرگ را با تاریکی و سیاهی مرتبط می‌دانستند.

در مسیحیت نیز لباس مشکی رنگ توسط راهبان انتخاب شد که به نشانه احترام و فروتنی آن‌ها در برابر خدا بود و برای کاتولیست‌ها این همسان پوشیدن و یک‌رنگی مهم بود. از این رو لباس مشکی عضو اساسی یونیفرم روحانی شد. در این بین درآوردن رنگ مشکی خالص و تیره در آن زمان تقریبا غیرممکن بود و به دست آوردن‌ یک رنگ مشکی واقعی با روش‌های طبیعی آن زمان واقعا سخت بود. در واقع لباس‌های آن زمان بیشتر تنالیته‌های مختلفی از رنگ‌ خاکستری بود تا مشکی.

در قرن ۱۴ میلادی، پیشرفت صنعت رنگرزی اجازه داد که اولین رنگ مشکی تیره و واقعی ساخته شود. «فیلیپ خوب» یکی از دوک‌های آن زمان اولین فرد از خانواه سلطنتی بود که قدرت واقعی رنگ مشکی را تجربه کرد و یک پیراهن واقعا مشکی به تن کرد. به دلیل قیمت بالا، حالت روحانی و زحمت فراوانی که ساختن رنگ مشکی داشت، این رنگ به سرعت تبدیل به رنگ مورد علاقه نجیب‌زاده‌گان در اروپا شد. برای اولین بار در اینجا بود که رنگ مشکی، نمادی از ثروت و منزلت شد.

با رشد صنعت رنگرزی، قیمت آن پایین آمد و لباس مشکی رنگ تبدیل به یکی از استانداردها، نه فقط برای نجیب‌زاده‌گان اروپا بلکه برای همه شد. رایج‌ترین رنگ لباسی که ما در نقاشی‌های آن زمان خصوصا پرتره‌ها می‌بینیم، مشکی است که نشان دهنده پاکدامنی و متانت در آن زمان بود. محبوبیت این رنگ حفظ شد و مردم به آن تعصب پیدا کردند و معروف‌ترین رنگ در سبک لباس‌های مردانه تا قرن ۱۹ میلادی شد.

تا اینکه در قرن ۱۹ میلادی رنگ مشکی دوباره به حوزه فشن لباس خانم‌ها برگشت. علاوه بر این در آن زمان لباس مشکی بهترین انتخاب برای بسیاری از شاعران رومانتیک، نویسنده‌‌ها و هنرمندان بود. قطعا رنگی بهتر از رنگ مشکی نمی‌توانست به پوست‌های سفید و رنگ پریده آن زمان زیبایی ببخشد. بعدتر اما به مرور، مجددا رنگ مشکی در سبک‌های لباس زنانه کم شد، بجز زنانی که مذهبی و سنتی بودند که لباس و کلاه مشکی همچنان مورد پسندشان بود. در حالی که مردان همچنان تقریبا در تمام قشرها لباس مشکی می‌پوشیدند.

بعد از جنگ جهانی اول پوشیدن لباس سیاه دوباره رایج شد؛ این بار به عنوان نماد غم و اندوه از جنگ و البته بسیار کاربردی برای زندگی در شهرهای تاریک و خاکی آن زمان. اما چیزی نگذشت که پوشیدن لباس مشکی رنگ در آن زمان رنگ و بوی مدرن به خود گرفت.

در مد و فشن، رنگ مشکی نشان دهنده پیشرفت بود. با نزدیک شدن به قرن بیستم رنگ مشکی تلطیف و باوقار و تبدیل به انتخاب بسیاری از طراحان لباس، به خصوص کوکو شنل (Coco Chanel) شد.

در قرن ۲۰ شنل شروع به طراحی انواع لباس‌ مشکی رنگ کرد، چون ماموریت او این بود که راحتی، کاربرد و وقار را به مد زنانه برگرداند. او عاشق رنگ مشکی بود و دلیل این علاقه را خلوص و سادگی رنگ مشکی می‌دانست. لباس مشکی به طرز شگفت‌انگیزی تا سال ۱۹۶۰ میلادی محبوبیت خود را حفظ کرد و بعد از آن توسط  بزرگان صنعت مد یعنی دیور (ِDior) و بعدتر ژیوانشی (Givenchy) و بالینسیاگا (Balenciaga) مورد استفاده قرار گرفت. لباس مشکی رنگ مرموز و جذاب بود و همانطور که کریستین دیور گفت: «مشکی رنگی است که همیشه می‌توان پوشید. می‌توانید آن را در هر سنی و تقریبا در هر مناسبتی پوشید. یک لباس مشکی کوتاه لازمه کمد هر زنی است.»

به قول یکی از طراحان: «پیراهن مشکی مثل یک یونیفورم شیک است که از مد فراتر می‌رود؛ بدون اینکه به کسی که آن را پوشیده است باری اضافه کند، درخشندگی آن فرد را نمایان می‌کند.»

رنگ مشکی همیشه معانی مختلفی را منتقل می‌کرده است؛ قدرت یکی از معانی آن است و شیک بودن هم بخشی از قدرت بردباری آن است.

در تاریخ مد و فشن، رنگ مشکی نقش مهمی در توصیف و جلوه دادن ما بازی کرده است و هیچ رنگ دیگری مانند رنگ مشکی نمی‌تواند تناقضات و پیچیدگی‌های انسان را یک‌جا در بر بگیرد. اما ما در برابر مشکی چه وظیفه‌ای داریم؟ قطعا وظیفه ما چیزی جز نگهداری و مراقبت به بهترین شکل از لباس‌های مشکی که در تمام تاریخ به ما و نیاکان ما خدمت کردند نیست. لباس مشکی رنگ در برابر لکه و کثیفی مقاومت خوبی دارد اما نقطه ضعف آن روشن شدن و کمرنگ شدن آن در اثر شست‌وشو است و دقیقا در این نقطه است که یک لباس مشکی شیک و باوقار، کهنه و بی‌ارزش می‌شود و این لحظه مرگ لباس مشکی است.

جدا از این خیلی از افراد هستند که راحتی را در لباس‌های تیره پیدا می‌کنند و کمد لباس‌شان پر از این لباس‌هاست. دلایل خوب و قانع کننده‌ای وجود دارد که چرا بعضی‌ها کمد لباس‌شان پر از لباس‌ مشکی شده. مقاله زیر را بخوانید تا شاید نگاه دیگری به لباس مشکی داشته باشد.

لباس مشکی به همه چیز می‌آید

 

احتمالا شنیده باشید که همه رنگ‌ها با رنگ مشکی جور می‌شوند به جز دو رنگ آبی و رنگ قهوه‌ای، اما این حرف قدیمی و اشتباه است. این موضوع فقط درمورد بعضی از تن‌های رنگ آبی و رنگ قهوه‌ای صدق می‌کند و نه همه آن‌ها!

یکی از بهترین دلایل پوشیدن لباس مشکی این است که می‌توان در کنار آن از هر نوع اکسسوری استفاده کرد. این قابلیت فرصت بسیار خوبی ایجاد می‌کند تا هر کدام از گوشواره‌ها، گردنبندها، دستبندها، عینک‌ها، دستمال گردن، شال و روسری‌هایی که دوست‌داریم را با لباس‌های مشکی‌مان ست کنیم. این طوری یک لباس مشکی را می‌توانیم در مراسم مختلف رسمی و غیر رسمی استفاده کنیم و فقط اکسسوری‌هایی که استفاده می‌کنیم را تغییر دهیم.

لباس مشکی چند کاربردی است

 

همانطور که گفتیم لباس مشکی شیک و رسمی است. شما می‌توانید در مصاحبه کاری، جلسات مهم، گالری گردی، قرار اول و خیلی جاهای دیگر لباس مشکی بپوشید تا خیال‌تان از ظاهرتان راحت باشد و اعتماد به نفس‌تان را حفظ کنید.

با رنگ مشکی لباس‌های شما چند کاربردی می‌شوند. یک تاپ و شلوار جین مشکی را با چند تغییر ساده، می‌توانید با ۳ یا ۴ استایل مختلف بپوشید که این انعطاف‌پذیری رنگ مشکی را می‌رساند. (عکس بالا) وقتی شما یک لباس مشکی شیک می‌پوشید دیگر لازم نیست برای جذاب شدن کار خاصی انجام دهید.

لباس مشکی محرم اسرار است

رنگ مشکی بر روی چشم‌ تاثیر غیر قابل انکاری دارد؛ یک لباس مشکی کمک می‌کند تا پوست تمیزتر و صاف‌تر و اعضای بدن کوچک‌تر به نظر برسند. از آن‌جایی که خیلی‌ از افراد ممکن است بدن لاغر یا خوش‌فرمی نداشته باشند و در ناحیه مرکز بدن که شامل شکم، پهلو چربی‌های اضافه داشته باشند، لباس مشکی می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا این نقص‌ها را بپوشانند و جذاب خوش‌هیکل به نظر برسند.

لباس مشکی آبرو‌دار است

 

همینطور که نقص‌های بدن را می‌پوشاند، لکه‌ها را هم نشان نمی‌دهد. برای همه ما پیش می‌آید که در مهمانی و محل کار روی لباس‌مان چای، قهوه یا غذا بریزد و این اتفاق تمام روزمان یا حتی لباس‌مان را برای همیشه خراب کند. لباس مشکی این مزیت را دارد که لکه‌ها را نشان نمی‌دهد و ما در امانیم تا خودمان را به خانه برسانیم و لباس‌مان را بشوییم.

منبع
دیجی کالا مگ
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن